873/​38

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Vejsving i Baldersbrønde”. Sign. L.A. Ring, 1906. Olie på lærred. 31×94.

Proveniens: Grosserer Adolf Holms samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 352, 1949 nr. 60 afb. s. 5. Fabrikant Peter Thomsen, dennes dødsboauktion Kunsthallen, 1950 nr. 44, afbildet. Auktion F. Storch og I. Pernet Hansen, 1952 nr. 8.

En tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med korrekt katalogisering af nærværende maleri. (5. september 2017).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK