2149/560
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290/3”. Tre-personers sofa med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med lys grønt uld. Designet 1962. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 180.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Hynder let falmet.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
Vurdering
Hammerslag