Viggo Langer (f. Leipzig 1860, d. Rungsted 1942)
“Det gamle Vaskeri ved Kanalen, Frederikstad”. Sign. Viggo Langer. Dateret Aug. 1925 på blændrammen. Olie på lærred. 43×53.
Lærredet er forøget med synlige sting langs kant. Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021