Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Tivoli spirallampe”. Overdel af grønlakeret metal med skærm af spiralskåret hvidlakeret metal. Inderskærm af gennemsigtig akryl omviklet rød spiral. Udført 1949 hos Louis Poulsen i et antal på under 120 stk. Diam. 58.
Specialfremstillet beslag til loftsmontering af lampen medfølger.
Ridser, mærker og skævheder. Brugsslitage. Smuds. Oprindelige elektriske motor for skærme drejes rundt mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
43 bud