2010/863
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Pantonova”. Spisestue bestående af spisebord samt otte stole med stel af forkromet stålwire, løse hynder betrukket med blåt stof. Bord H. 73. L. 204. B. 124,5. (11)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, rust. Uoriginale hynder samt uoriginal, hvidlakeret bordplade.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
Vurdering
Hammerslag