2010/​863

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“Pantonova”. Spisestue bestående af spisebord samt otte stole med stel af forkromet stålwire, løse hynder betrukket med blåt stof. Bord H. 73. L. 204. B. 124,5. (11)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, rust. Uoriginale hynder samt uoriginal, hvidlakeret bordplade.

Moderne kunst og design, 3. marts 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
14.000 DKK