Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 22”. Armstol med stel af hvidlakeret træ med skalformet ryglæn. Sæde udspændt med papirgarnsflet. Formgivet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Model blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, s.195–196. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 315.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag ved samlinger i ryg. Maling med krakeleringer.
Moderne kunst og design, 22. september 2020