2044/​109

Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)

Interiør fra gården Tipperup med konferensraadinde Veronique Falbe-Hansen siddende ved et vindue. Sign. monogram og med dedikation “Til Anna 15. Juli 1910”. Olie på lærred. 35×33.

Anna Margrethe Veronique Falbe-Hansen var Sigvard Hansens svigermor, qua sit ægteskab med Anna Mariette Falbe-Hansen (f. 1871), som dedikationen formodentlig er til.

Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK