Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Interiør fra gården Tipperup med konferensraadinde Veronique Falbe-Hansen siddende ved et vindue. Sign. monogram og med dedikation “Til Anna 15. Juli 1910”. Olie på lærred. 35×33.
Anna Margrethe Veronique Falbe-Hansen var Sigvard Hansens svigermor, qua sit ægteskab med Anna Mariette Falbe-Hansen (f. 1871), som dedikationen formodentlig er til.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020