919/1
Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
En ung spansk kvinde siddende på en altan. Sign. L. T. Granada 1/5 02. Olie på lærred monteret på lærred. 54×57.
I foråret 1902 rejste Tuxen til Spanien, hvor han malede i bl.a. Madrid, Sevilla, Pueblo og Granada.
Ældre malerier, 4. marts 2024
Vurdering
Hammerslag