En samling romerske antikker bestående af to vægfragmenter med rester af bemalet stuk, den ene med arkitektonisk profil, en alabast alabastron samt en figur af togaklædt mand. Romersk kejsertid, 1.-2. årh. e. Kr. H. c. 8–10,5 cm. (4)
Proveniens: Erhvervet af museumsinspektør Harald Olsen, 1921–2003. Dernæst nedarvet i familien. Harald Olsen var bl.a. museumsinspektør på Statens Museum for Kunst i perioden 1949–1983. Han rejste til og boede periodevis gennem hele sit virke i Italien. Antikkerne blev erhvervet under rejser.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stukfragmenterne skrøbelige. Alabastron muligvis med reparation ved bunden.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
12 bud