Poul Anker Bech (f. Taars 1942, d. 2009)
“Det røde fjeld og himmelhavet”, 2002–2003. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 105×145.
Udstillet: “Poul Anker Bech - På kanten”, Randers Kunstmuseum, 30. oktober 2004–16. januar 2005 samt Nivaagaards Malerisamling, 30. januar - 1. maj 2005, kat. no. 44. Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejer.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020