778/1748
Et sæt på seks Altona rokoko stole af bøgetræ, svungne rygge med finer af nøddetræ, udskåret med bladværk, svungne ligeknækket sarg udskåret med muslinger, cabriole ben. 18. årh.s midte. (6).
Lignende stole findes på det gamle rådhus i Altona.
Møbler og ure, 5. december 2007
Vurdering
Hammerslag