1948/44
Engelsk lygteur i kasse af mahogni med montering af bronze, forsølvet urskive med romer- og arabertal samt graveret blomsterslyng. Værk med strike-silent-funktion. Sign. Wm Nicoll, Junior, St Portland Street, London. 19. årh.s begyndelse. H. 38.
Revner i fineeren. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle, pendul samt nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag