2439/694
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Et par runde vaser af stentøj dekoreret med hhv. turkisblå og lysegrå glasurer. Sign. monogram, 98. H. 7,5–8. Diam. ca. 7. (2)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Mundinge med kalkrester. Lysegrå vase med revne på munding.
Vurdering
896810 | ||
802374 |