1635/10
Stor dansk Louis XVI kommode af mahogni, udskåret med tandsnit og meanderbort, front med fire skuffer samt smal skuffe, flankeret af kannelerede helsøjler, beslag og greb af bronze. 18. årh.s slutning. H. 97. B. 97. D. 57.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger. Enkelte finérskader.
Ældre malerier og møbler, 29. august 2016
Vurdering
Hammerslag
18 bud