2148/922
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Lobby chair”. Lænestol med stel af aluminium, monteret med hjul. Armlæn og dybthæftet sæder og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1960'erne. Udført og mærket hos Herman Miler, samt Vitra.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds samt mindre krakeleringer/huller. En manglende knap.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud