Holger H. Jerichau (f. København 1861, d. sst. 1900)
Parti fra Tiberen. Sign. H. Jerichau samt utydelig stedbetegnelse. Olie på lærred monteret på træ. 22 × 31.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 926, 2009 nr. 646.
Retoucheringer og minimale afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020