2432/​869

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. Kontorstol med stel af stål, drejefunktion og fire hjul. Sæde og ryg betrukket med brunt skind. Model 3217. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen. 1970'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Ombetrukket.

I Aarhus
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

894100 4.000 DKK