Romersk fragment af marmor i form af højre fod med sandal. Romersk Kejsertid, ca. 1.-2. årh. e. Kr. L. 20 cm.
Provenance: J. A. Jerichau (1816–1883). Sold at the Jerichau estate sale in 1884, lot 177–182 “Fragments of feet with sandals”. Stated in bill. Professor C. Wilkens (1844–1929). Danish private collection, by inheritance.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021