Foto endnu ikke klar
895/164
Kinesisk røgelseskar af patineret bronze, støbt med ornamentik, hanke i form af maskaroner. Gennembrudt låg med drager og skyformationer. Xuande mærke, Qing 18/19. årh. Vægt 2367 g. H. 9,5 cm Diam. 17 cm.
Proveniens: Hjemtaget til Danmark i starten af 20. årh.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk auktion, 10. juni 2020
Vurdering
Hammerslag