2423/308
To kinesiske aneportrætter i form af embedsmand og hustru siddende i interiør omgivet af tjenere. Kantet med stofbort. Gouache på papir. Canton. 19. årh. Bladstørrelse 34,5×23. (2)
Huller, flænger og mærker i papiret. Fugtskjolder. Papiret er gulnet. Misfarvninger. Dele af borter mangler. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. juni 2024
Vurdering
Hammerslag