2006/123
Model efter Louis-Simon Boizot (1743-1809)
Figur af patineret bronze, 'Proserpinas rov', figuren skildrer bortførelsen af Proserpina, der er beslaglagt og ført til underverden af guden Pluto. 19. årh. H. 50. Diam. 27.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag