2006/​123

Model efter Louis-Simon Boizot (1743-1809)

Figur af patineret bronze, 'Proserpinas rov', figuren skildrer bortførelsen af ​​Proserpina, der er beslaglagt og ført til underverden af ​​guden Pluto. 19. årh. H. 50. Diam. 27.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020

Vur­dering

14.000 DKK

Hammerslag