905/​23

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“En improvisator”. Scene fra et italiensk osteri. Sign. W. M. 1853. Olie på lærred. 38×53.

En vandfarve af Marstand med med samme motiv men med små variationer er også på med på denne auktion (se kat. nr. 147).

Et værk fra samme år med titlen: “En Improvisator. En Fisker fra Ischia improviserer ved sin Luth for unge Piger” med målene 42×57 cm blev udstillet på Kunstforeningens Marstrand udstillling i 1898 nr. 301.

Proveniens: Kunsthandler Viggo Winkels samling, medejer af auktionshuset Winkel & Magnussen. Bruun Rasmussen auktion 343, 1976 nr. 83, afbildet s. 21. Bruun Rasmussen auktion 448, 1983 nr. 67, afbildet i farver s. 69. Dansk privatsamling.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

250.000–350.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK