Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
Fantasidyr. Sign. chp Zermatt 1984. Akvarel på papir. Lysmål 40×51.
Proveniens: Jørgen Kryger og Anne Ammitzbølls samling, Hellerup.
Nederste venstre hjørne med mindre fold. Nogle enkelte steder med mindre afskalninger/slitage i papirets øverste lag. Øverste højre område med afrivning i papiret. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 9. januar 2024