Ingálvur av Reyni (f. Tórshavn 1920, d. s.st. 2005)
Interiør med to kvinder, 1967. Sign. I. Av Reyni med datering. Olie på lærred. 116×88.
Proveniens: Færøsk privatsamling, erhvervet direkte fra kunstneren. Motivet er antageligt kunstnerens mor og hustru og manifesterer sig som et af Reynis interssante overgangsværker, der balancerer imellem figurlighed og abstraktion.
Moderne kunst og design, 6. august 2024