Dansk empire sukkerskål med løvehoved ringhanke, topkant drevet med bort med vinløv og to ottekantede felter, graveret med hhv. Frederik VIs kronede monogram og WR, på firpas fodstykke, hævet på fire kugleben. Mester Abraham Nyemann, København 1818. Vægt 310 g. H. 13 cm. Samt empireform flødekande af sølv, felter graveret med hhv. adelskronet monogram og våbenskjold. P. Hertz, København 20. årh.s begyndelse. Vægt 205 g. H. 15 cm. (2)
Proveniens: Ritmester Gustav Adolph Frederik Clauson-Kaas, stifter af Klampenborg Galopbane i 1910.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Sukkerskål med let bulet topkant.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
17 bud