Et par dobbelt gourd formede vægvaser af porcelæn, dekorerede med blomster på guldgrund, vasen omgivet af jernrød sløjfe med guld dekoration. Daoguang 1820–1850. H. 32/39 cm. inkl. montering af træplade med udskåret stand.
Proveniens: Tidligere direktør for Østasiatisk Kompagni Henrik V. Jacobsens samling.
Asiatisk kunst, 29. november 2017