Thomas Hammond lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing og underbemalet horn, hvid skive med med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk signeret Thos Hammond London, serienr. 6721. Indre kasse stemplet IB. Ydre kasse af messing, bemalt med polykromt klassisk sceneri under horn. London ca. 1790. Kassediam. 39/46 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Visere senere. Ydre kasse med mindre afslag samt enkelte mindre revner. Nøgle medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
13 bud