2149/​9027

Thomas Hammond lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing og underbemalet horn, hvid skive med med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk signeret Thos Hammond London, serienr. 6721. Indre kasse stemplet IB. Ydre kasse af messing, bemalt med polykromt klassisk sceneri under horn. London ca. 1790. Kassediam. 39/46 mm.

Proveniens: Privat samling

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Visere senere. Ydre kasse med mindre afslag samt enkelte mindre revner. Nøgle medfølger.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

13 bud

(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK