2022/​782

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

“Radiohuspendel”. Pendel med skærm af opalglas og ophæng af messing. Udført hos Louis Poulsen. H. 25.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Irret skærmholder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.100 kr.

10 bud

2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.