2022/782
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Radiohuspendel”. Pendel med skærm af opalglas og ophæng af messing. Udført hos Louis Poulsen. H. 25.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Irret skærmholder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud