2039/​813

Max Brüel (f. Hillerød 1927, d. 1995)

Gehrdt Bornebusch (f. Ordrup 1925)

Jørgen Selschau (f. Islev 1923, d. 1997)

“Fakkellampen”. Et par udendørslamper med stel af patineret kobber, kuppelformede skærme af glas. Udført og mærket hos Nordisk Solar. H. 60. (2)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Forkortede ledninger. Skærme med mindre kanthak på undersider. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK