1722/530
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Armstol med stel af teak, sæde og ryg betrukket med lys brunt skind, kedder af lyst skind. Model BO 72. Udført hos Bovirke.
Litteratur: "Finn Juhl Memorial Exhibition, Japan 1990, s. 137.
Dansk Kunsthåndværk nr. 12 1951.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ryg og armlæn med større brud, restaureret af Ole Gjerløv Knudsen. Nyere skind i sæde og ryg polstret af tapetserermester Ivan Schlechter.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag