1807/1259
Flora Danica
Flora Danica smykkesæt i form af fjer af forgyldt sterlingsølv i bestående af armring, øreringe og broche. Samt halskæde i form af fjer af delvist forgyldt sterlingsølv. L. 2,6–41. Broche L. 8,6. Armring indvendig L. ca. 5,5 cm. (5)
To Flora Danica æsker medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 14. februar 2018
Vurdering
Hammerslag