2003/209
Emile Guillemin, tilskrevet (f. Paris 1841, d. 1907, tilskrevet.)
Napoleon stående med korslagt arme, patineret bronze, på plint med forgyldt ornament og egeløvsfrise. H. 40 cm.
Aldersrelaterede spor. Basens fodrand bulet. Sværd defekt, mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020
Vurdering
Hammerslag