1946/​458

Siegfried Wagner (f. Hamburg 1874, d. Lyngby 1952)

“Olga Wagner”. Portrætbuste af gips. Sign. Siegfred Wagner Anno 1900. H. 92.

Forlæg til “Monumentalbuste” af patineret bronze, 1900–03.

Litteratur: “Billedhuggerne Olga og Siegfred Wagner”, Vejen kunstmuseum, 2005. Afbildet planche II og III.

Proveniens: Kunstnerens familie.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på hårspænde.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK