1946/458
Siegfried Wagner (f. Hamburg 1874, d. Lyngby 1952)
“Olga Wagner”. Portrætbuste af gips. Sign. Siegfred Wagner Anno 1900. H. 92.
Forlæg til “Monumentalbuste” af patineret bronze, 1900–03.
Litteratur: “Billedhuggerne Olga og Siegfred Wagner”, Vejen kunstmuseum, 2005. Afbildet planche II og III.
Proveniens: Kunstnerens familie.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på hårspænde.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag