2044/753
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på fire stole af bøg. Sæde med flettet papirgarn. Model J 39. Formgivet 1947. Udført for FDB. (4)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Fugtskjolder på ben.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud