Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
Komposition. 1978. Sign. Miró, 18/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 78×57. Uindrammet.
Herudover også lavet som plakat til udstillingen “Miró”, Galerie Maeght, Paris, 1979.
Litteratur: Maeght Éditeur, 1171.
Farverne er falmet. Let gulnet kant langs kanterne. Herudover god stand.
Moderne kunst og design, 18. april 2023