Jean-Louis Voille, stil, ca. 1800
Portræt af Zar Alexander I af Rusland (1777–1801-1825). Usigneret. Pastel på papir. Oval. Lysmål 39,5×31,5.
Et lignende portrait af Jean-Louis Voille ejes af Fondation Napoléon i Paris. Et andet lignende portræt (usigneret, olie på lærred) ejes af Lugansk Kunstmuseum.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018