2116/2
Kinesisk lakkabinet dekoreret i sort og guld med arkitektur og landskaber, beslag og hængsler af messing, front med to låger bag hvilke talrige skuffer. 18.-19. årh. H. 59. B. 54. D. 39.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Ét defekt hængsel. Senere sokkel.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag