Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290A”. Et par højryggede lænestole af eg. Løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket med lys grønt uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere originalt betræk i god stand, delvist falmet. Enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
16 bud