2413/820
“Agernlampen”. Et sæt på tre køjelamper/væglamper af messing. Udført hos Louis Poulsen. H. 16. B. 6,3. D. 4,5. (3)
Litteratur: Louis Poulsen katalog “B 50”, 1953 s. 47, samt “LP prisliste B-17”, s. 131.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser, hak, mærker og iret metal. Den ene lampe med mere markante ridser. To manglende skruer. Uens patinering. Ledning mangler på to af de tre lamper. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag