1946/​25

Lauritz Lyngbye (efter C. W. Eckersberg) (f. København 1809, d. Helsingør 1869)

“Castel St. Angelo”. Udsigt over Tiberen fra Trastevere uden for Ospedale di S. Spirito. I baggrunden Castel S. Angelo og Ponte S. Angelo. Usigneret. Dat. 1830. Olie på lærred monteret på plade. 28×44.

Lauritz Lyngbye var først og fremmest porcelænsmaler under stærk indflydelse af G. F. Hetsch. Men han var i 1829 også privatelev af C. W. Eckersbergs. I dag er han nærmest helt ukendt.

Nærværende maleri er en kopi efter C. W. Eckersbergs maleri fra ca. 1815 med samme titel (Hannover nr. 183). Dette maleri på Statens Museum for Kunst (KMS1346). Eckersberg udførte selv en næsten identisk gentagelse af sit maleri, samt af pendanten hertil “Monte Aventino” til greve Bille-Brahe, Hvedholm, i 1818 og 1819 (Hannover nr. 229 og nr. 246). Eckersbergs gentagelse blev solgt hos Bruun Rasmussen i 2017 og erhvervet af kunstmuseet ARoS i Aarhus.

Eckersberg skriver følgende om Lyngbyes maleri i sin dagbog 5. april 1830:

“I Dag begyndte Lyngbye igien at male her, og at fuldende sin Kopie af Engelsborgen i Rom.”

Iflg. dagbogen havde Lyngbye 24. december 1829 færdiggjort en kopi efter Eckersbergs “Monte Aventino”, som er Eckersbergs pendant til “Castel St. Angelo”, og det giver således rigtig god mening, at Lyngbye senere også udfører nærværende kopi.

Udstillet: Charlottenborg, Foreningen for National Kunst, “Italien skildret af danske malere”, 1968 nr. 9. Her fejlagtigt udstillet som malt af C. W. Eckersberg.

Proveniens: Søstrene Else, Rosa og Lilly Bugge (1968).

Behov for rensning. Mindre krakeleringer af forskellig grad. Enkelte minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK