2027/​560

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

Rektangulært spisebord af riopalisander med udtræk og to underliggende tillægsplader. Udført hos Faarup Møbelfabrik. 1960erne. H. 72,5. L. 153/243. B. 92.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse. Yderligere information kan fås på opfordring.

Auktion

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Kategori
Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

Ikke solgt