1432/665
Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
En stor samt en mindre vase af lertøj, dekoreret med rødbrune glasurer. Lille vase modelleret med hank. Sign. Gutte. Unika. H. hhv. 12. og 25,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 5. august 2014
Vurdering
Hammerslag