2433/120
Saucekande og middagstallerken af porcelæn med Gotzkowsky-relief, dekorerede i farver og guld med blomster. Samt serveringsfad af porcelæn med Neu-Ozier -relief, dekoreret med blomster i farver. Meissen. 18.-19. årh. Fad L. 35. Tallerken Diam. 24. (3)
Saucekande kraftigt restaureret. Tallerken med afslag på fodrand, ridser på blomsterdekoration på spejl.
Vurdering