2439/602
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4½/3½”. Standerlampe med stel af forkromet metal. Skærme af flerlags opalglas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 128.
Serienummer: 12543.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Overskærm med revne og kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering