1650/​48

Dansk Barok stolpeskab af bemalet træ, rigt udskåret med bibelske figurer, front med tre låger og to skuffer. 18. årh.s begyndelse. H. 222. B. 93. D. 60.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Senere sokkel samt nederste skuffe. Restaureret. Løse og manglende lister. Nøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 12. december 2016

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.000 DKK