1650/48
Dansk Barok stolpeskab af bemalet træ, rigt udskåret med bibelske figurer, front med tre låger og to skuffer. 18. årh.s begyndelse. H. 222. B. 93. D. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Senere sokkel samt nederste skuffe. Restaureret. Løse og manglende lister. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 12. december 2016
Vurdering
Hammerslag