2008/​756

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Colonial”. To-pers. sofa med stel af ask, sæde udspændt med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med rødt skind. Model PJ 149/2. Udført hos P. Jeppesen. H. 85. L. 123. D. 70.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK