2008/756
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial”. To-pers. sofa med stel af ask, sæde udspændt med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med rødt skind. Model PJ 149/2. Udført hos P. Jeppesen. H. 85. L. 123. D. 70.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag