2031/839
Harry Bertoia (f. San Lorenzo, Italy 1915, d. Barto, Pennsylvania 1978)
“Diamond”. Et par hvilestole af sortlakeret stål. Model 421LU. Formgivet 1952. Udført hos Knoll. (2)
Brugsslitage herunder ridser, mærker og noger rust. En stol med to stænger gået løs fra samlingen, en stol med en knækket stang.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud