1846/7015
Ifa skål med stamme iform af hane. Bemalet og patineret træ. Yoruba. Nigeria. Første halvdel af den 20. århundrede. H. ca 21 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Hjemtaget i 1950erne.
Tørkesprække i fod.
Tribal art, 15. november 2018
Vurdering
Hammerslag