1846/​7015

Ifa skål med stamme iform af hane. Bemalet og patineret træ. Yoruba. Nigeria. Første halvdel af den 20. århundrede. H. ca 21 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Hjemtaget i 1950erne.

Tørkesprække i fod.

Tribal art, 15. november 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK