2250/253
En samling sølv bestående af æggebægre, bægre, snapseglas, salt- og peberbøsser, servietringe m.m. Primært Danmark. Mestre Evald Nielsen, Horsens Sølvvarefabrik, Cohr m.fl. Samlet vægt ekskl. dele af glas ca. 595 g. 20. årh. H. 3–11. (17)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Flere dele graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022
Vurdering
Hammerslag
23 bud